Organisation MUFK

Se även förteckning över flygfältsföreningen Uppsala Flygklubbs (UFK) funktionärer här.



Motorflygarna Uppsala Flygklubb styrelse 2021

Lars-Henrik Eriksson

Ordförande

070 - 536 39 16 ordf.motor@ uppsalaflygklubb.se

Robert Alfven

Vice ordförande

073 - 989 11 80 robertalfven@msn.com

Johan Nygren

Sekreterare

johan.nygren@yahoo.com

Raymond Musa

Kassör

070 - 655 00 58 raymond.musa@ hotmail.com

Fredrik Kämpfe

Ledamot

073 - 975 24 97 fredrik.kampfe@ transportforetagen.se

Anders Espefält

Suppleant

070 - 956 83 76 anders@espefalt.se

Peter Kittelsen

Suppleant

070 - 662 24 23 peter@toridium.se



Övriga funktionärer

Michael Jester

Motorflygchef

070 - 620 90 75 michael@jester.se

Yngve Florén

Bitr. motorflygchef

070 - 884 99 49‬ yngvefloren@hotmail.com

Lars Fälting

Chefsinstruktör och flygskolerepresentant

070-425 02 47‬ lars.falting@ekhist.uu.se

[VAKANT]

Teknisk chef

Jimmy Gradin

Medlemsregister

070 - 532 02 41 jimmy.gradin@ uppsalaflygklubb.se

HANNU TELVIK

Bränsleansvarig

070 - 697 77 41 hannu.telvik@bahnhof.se

Nabil Akhlaque

IT- och webbansvarig

073 - 616 45 34 nabil.akhlaque@gmail.com

Anders Grass

Revisor

070 - 653 49 90 grazzen@gmail.com

Emil Andrén

Revisorssuppleant

072 - 715 91 63 emil.andren@live.com

Lennart Lansburgh

Valberedning (Sammankallande)

070 - 942 97 42 lelle.lansburgh@gmail.com

Peter Kittelsen

Valberedning

070 - 662 24 23 peter@toridium.se

Alexander Noom

Valberedning

070 - 611 79 75 alexander.noom@gmail.com

Jimmy Gradin

Valberedning

Peter Kittelsen

Brandflyg (myndighetskontakter)

070 - 662 24 23 peter@toridium.se

Raymond Musa

Brandflyg (medlemskontakter)

070 - 655 00 58 raymond.musa@ hotmail.com